Zrób zakupy produktów Hager, zgarnij kod na 20 zł do Żabki i ciesz się pyszną kawą! Sprawdź szczegóły promocji i dołącz już dziś – liczba nagród ograniczona!
14 września 2020
Scena o poranku, w której zapach świeżo zaparzonej kawy budzi domowników, czy automatyczne napełnienie wanny to częste slogany, których używają podmioty parające się zagadnieniami związanymi z automatyką budynkową w kontaktach z klientami. Nadużywanie terminu „dom inteligentny” w połączeniu z wcześniej wspomnianymi funkcjami sprawiają, że stosowanie automatyki w domach jest trywializowane, a potencjalni zainteresowani patrzą z przymrużeniem oka na tego rodzaju rozwiązania, nie dostrzegając ich istotnych korzyści i zalet.
Co to jest dom inteligentny? Jakiej użyć definicji, która możliwie wyczerpująco wyjaśni to zagadnienie?
System sterowania „skrojony na miarę” czyli czym kierować się przy wyborze systemu?
Ogromna różnorodność rozwiązań dostępnych na rynku sprawia, że trudno jest inwestorom dokonać optymalnego dla siebie wyboru. O ich wyborze decyduje często design, cena, rzadziej funkcjonalność i technologia, głównie za sprawą niewystarczającej wiedzy w tym zakresie.
Podziałów systemów sterowania jest wiele. Na dziś najistotniejszym wydaje się być podział ze względu na typ komunikacji – przewodowy lub bezprzewodowy. Za tym podziałem często idzie sposób umiejscowienia poszczególnych elementów systemu – w puszkach podtynkowych (np. za przyciskami lub gniazdami 230 V) lub w rozdzielnicach. Należy podkreślić, iż błędnym przekonaniem inwestorów jest zakładanie, że systemy bezprzewodowe muszą mieć architekturę rozproszoną, czyli elementy systemu są rozmieszczone w całym budynku. Na rynku dostępne są systemy bezprzewodowe (np. F&Home RADIO), które pozwalają na montaż wszystkich elementów systemu w rozdzielnicy.
Inteligentny dom w praktyce
Popatrzmy na to, jak przez stulecia dom ulegał przeobrażeniu do współczesnej formy, w której mamy oświetlenie, bieżącą wodę, ogrzewanie, wentylację, audio-video itp. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość tych mediów nie była tak oczywista jak w dniu dzisiejszym. Zastosowanie automatyki pozwala na integrację tych mediów w jeden system.
Owa integracja pozwala na:
Zrównoważone zarządzanie energią oraz optymalizacja kosztów
W domu, w którym zastosowano automatykę, która integruje media, nie dojdzie do sytuacji, w której równocześnie zadziała klimatyzacja i ogrzewanie – media, których funkcje z założenia się wykluczają. Dzięki integracji, załączenie jednego z mediów spowoduje wyłączenie drugiego, zapobiegając w ten sposób bezzasadnej utracie energii.
System może pracować bez przerwy, również podczas nieobecności mieszkańców w domu. W takim przypadku zapewni zrównoważone zużycie energii – latem, gdy czujniki jasności wykryją wzrost nasłonecznienia, w celu obniżenia temperatur w pomieszczeniach - zamiast uruchomić energochłonną klimatyzację, wpierw przymknie rolety, ograniczając w ten sposób dostęp promieni słonecznych do wnętrza domu. Zimą zaś system zadziała na odwrót - uniesie rolety, przez co “dogrzeje” dom za sprawą naturalnego ciepła.
Należy zaznaczyć, że zastosowanie automatyki w domach pozwala na redukcję nawet o 30% kosztów związanych z ogrzewaniem i ok. 10% kosztów odpowiedzialnych za zużycie energii.
Bezpieczeństwo
Systemy automatyki domowej zwiększają bezpieczeństwo w szerokim tego słowa znaczeniu. Pozwalają na integrację automatyki z dowolną instalacją alarmową za pośrednictwem specjalnie do tego przeznaczonych modułów (w przypadku F&Home RADIO będzie to moduł rH-AC15S4R4). Takie połączenie daje informację do systemu o naruszeniach czujników ruchu, otwarciu okien i statusie instalacji alarmowej, a nawet umożliwia zdalne lub automatyczne uzbrojenie/rozbrojenie alarmu.
Dla przykładu - wykrycie obecności intruza w domu, nie tylko automatycznie uruchomi sygnał syreny alarmowej, ale też powiadomi o tym zdarzeniu inne urządzenia, co może wywołać zapalenie wszystkich świateł, zamknięcie się drzwi i okien oraz zasunięcie rolet zewnętrznych, utrudniając złodziejowi ucieczkę. W tym samym czasie właściciel domu oraz odpowiednie służby otrzymają powiadomienie o zdarzeniu, co umożliwi im szybką reakcję.
Wykorzystując informacje o braku obecności domowników, system ruchu może samodzielnie obniżyć temperaturę, zasłonić rolety, wyłączyć obwody elektryczne, a nawet samodzielnie uzbroić alarm.
Dodatkowo, integrując czujniki dymu, czadu lub zalania otrzymujemy możliwość automatycznej reakcji systemu inteligentnego (np. powiadomienie odpowiednich służb i/lub właścicieli, odcięcie wody, itp.).
Podczas wyjazdu np. wakacyjnego system poza nadzorowaniem obiektu może symulować obecność użytkowników zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem.
Komfort i personalizacja
Automatyzacja zdarzeń w inteligentnym domu sprawia, że pewne czynności będą realizowały się same, np. regulacja temperatury w zależności od harmonogramu życia domowników, obniżenie temperatur w nocy, podwyższenie kiedy domownicy wracają z pracy do domu, opuszczenie rolet podczas deszczu, lub z uwagi na silny wiatr, załączenie oświetlenia w ogrodzie po zmierzchu.
Grupowanie urządzeń w tzw. scenariusze pozwala na zwiększenie komfortu. Sceny mogą być wyzwalane automatycznie oraz za pomocą przycisków ściennych lub urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów. Zdarza się, że systemy posiadają dedykowane naścienne panele dotykowe jak np. system F&Home, z poziomu których zarządzamy domem.
Jak wygląda scena? Pokażmy to na przykładzie dwóch scen.
Scena „poranek” – w której rolety podniosą się dokładnie o świcie lub o godzinie zaprogramowanej przez użytkownika, wyłączone zostanie oświetlenie w ogrodzie i na schodach, nastąpi włączenie telewizora i przełączenie go na kanał informacyjny, uchylenie lekko wrót garażowych tak wysoko, by pies mógł wybiec za potrzebą, wreszcie załączenie ekspresu przelewowego do kawy. Zaawansowana logika systemu F&Home RADIO pozwala na realizacje dowolnych zdarzeń według wymagań użytkownika.
Scena „telewizyjna” - gdy najdzie nas ochota na rodzinny wieczór filmowy. Wystarczy że naciśniemy dedykowaną w aplikacji ikonę lub przytrzymamy dłużej przycisk na ścianie, a natychmiast salon przeobrazi się w salę kinową – przygaśnie oświetlenie i opuszczą się rolety, projektor wysunie się i zostanie opuszczony ekran. Dodatkowo możemy nieznacznie podnieść temperaturę i włączyć kolorowe oświetlenie dekoracyjne.
Pewne zdarzenia mogą być wyprzedzane w czasie np. jeśli system uzyska z internetowego serwisu pogodowego informację o przewidywanym obniżeniu temperatury na zewnętrz, odpowiednio wcześniej podniesie temperatury w pomieszczeniach, aby zachować pożądany komfort. Taka funkcja nazywa się predykcją pogody, te same informacje możemy wykorzystać również do logiki odpowiedzialnej za podlewanie ogrodu. Jeżeli przez ostatnie dni padał deszcz – system nie podejmie decyzji o włączeniu zraszaczy ogrodowych.
Systemy inteligentnego domu nie są zatem tylko gadżetem. Od nas samych jako inwestorów zależy zakres automatyki w domu oraz stopień jej zaawansowania, która ma sprawić , że dom stanie się miejscem, w którym nasze potrzeby będą najważniejsze.
Zainteresowany? - Kliknij tutaj i skontaktuj się z nami!