15 maja 2017
Panele LED przyszłością nowoczesnego biura.
Panele LED to nowa jakość w porównaniu do opraw świetlówkowych T8. Wymagają niemal o połowę mniejszego poboru mocy, charakteryzują się dłuższą żywotnością źródeł, łagodnym światłem bez efektu olśnienia, kompaktową budową oraz brakiem kosztów eksploatacyjnych w okresie użytkowania. To są główne atuty przemawiające za instalacją paneli LED w przypadku tworzenia nowego oświetlenia oraz przy większej modernizacji istniejących rozwiązań w salach konferencyjnych.
Zwiększona koncentracja
Mimo swych różnorodnych zastosowań sala konferencyjna jest przede wszystkim miejscem pracy. Doskonale sprawdzają się w niej źródła światła o białej lub chłodno-białej barwie, zbliżonej do naturalnego światła dziennego. Tak dopasowane oświetlenie działa wyjątkowo pobudzająco i zapobiega zmęczeniu. Warto również zadbać, aby rozwiązania oświetleniowe w salach konferencyjnych umożliwiały komfortową pracę przy monitorach komputerowych. Ekspert firmy GTV, Pan Marcin Sosnowski wyjaśnia: - Należy zadbać o wyeliminowanie drażniących i uciążliwych efektów, np. migotania czy olśnienia, a także równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, łącznie ze ścianami i sufitem. W salach konferencyjnych czy pokojach spotkań doskonale sprawdzają się panele LED takie jak King lub Master. Cechują się z szerokim kątem rozsyłu światła, jak również estetycznym i nowoczesnym, minimalistycznym designem, a możliwość montażu w sufitach podwieszanych sprawia, że kiedy nie pracują są praktycznie niezauważalne.
Właściwa atmosfera
LEDowe źródła światła oferują szeroką paletę kolorów świecenia i temperatury barwowej. Elastyczność oświetlenia będzie miała szczególne znaczenie podczas szkolenia, czy przedstawiania prezentacji multimedialnej. Oprawy typu downlight pozwolą odpowiednio wyeksponować osobę prelegenta, flipchart, czy panele prezentacyjne. Z kolei podczas negocjacji biznesowych i spotkań z partnerami handlowymi dobrze jest zadbać o atmosferę gościnności. Taki efekt uzyskamy rozświetlając salę konferencyjną ciepłym/miękkim i rozproszonym światłem, które pomaga się odprężyć.
Uniwersalność użytkowania
Szeroką uniwersalność oświetlenia LED dla wszelkiego rodzaju pomieszczeń może wspomóc system sterowania DALI (Digital Addressable Lighting Interface). DALI to cyfrowy protokół sterowania oświetleniem, który niezależnie od użytych rozwiązań technologicznych, pozwala sterować pojedynczymi oprawami. System DALI doskonale sprawdza się w małych biurach i salach konferencyjnych, gdzie istnieje co najwyżej 64 punktów oświetleniowych. Każda z opraw może zostać przypisana do 16 zdefiniowanych wcześniej grup, a w pamięci każdego urządzenia można przechowywać 16 wcześniej przypisanych programów pracy. Stworzone w ten sposób sceny i efekty świetlne, również te skomplikowane i efektowne z użyciem LEDowych opraw RGB można idealnie dopasować do danej sytuacji, potrzeb i oczekiwań użytkownika. Przejście wszystkich opraw z jednej sceny świetlnej do drugiej odbywa się płynnie i harmonijnie, a charakterystyka ściemniania ma kształt logarytmiczny, co odpowiada właściwościom ludzkiego oka. Podczas szkolenia czy spotkania roboczego można sterować oświetleniem i projektorem multimedialnym za pomocą komputera.
Wykorzystując DALI zapewniamy uniwersalność systemu oświetlenia nawet w sytuacji, kiedy jeszcze nie wiemy, jak zagospodarowania zostanie dana przestrzeń – nie znamy rozmieszczenia ścianek działowych czy umiejscowienia poszczególnych miejsc pracy. Szczegóły funkcjonowania instalacji można dopracować znacznie później, poprzez proste przypisanie konkretnych opraw do oddzielnych grup i programów sterujących. W ten sposób dość łatwo można przekształcić np. open space w indywidualne pokoje do pracy.
System DALI zwiększa oszczędności energii elektrycznej poprzez możliwość instalacji różnego rodzaju czujników: ruchu, obecności, natężenia oświetlenia, dzięki czemu oświetlenie automatycznie dostosuje się do potrzeb i aktualnych warunków. Odpowiednio zaprogramowane czujniki ściemnią oprawy, gdy poziom oświetlenia naturalnego będzie zadowalający i automatycznie rozjaśniają je, gdy zapadnie zmrok. System umożliwia również korzystanie z programowania czasowego i uruchamianie określonych funkcji systemu w zależności od pory dnia czy dnia tygodnia. Dodatkowo system wyróżnia prostota konstrukcji i instalacji. Nie ma konieczności prowadzenia dodatkowych przewodów instalacji elektrycznej do włączników i regulatorów oświetlenia. System DALI to przyszłość zwłaszcza przy inwestycjach, w których od nowoczesnej instalacji oświetleniowej oczekuje się nie tylko estetyki i funkcjonalności, ale i łatwości rekonfiguracji oraz współpracy z innymi systemami w budynku.
Sala konferencyjna, podobnie jak biuro, jest sercem i wizytówką firmy. Tu dzieje się bardzo wiele - począwszy od biznesowych negocjacji, poprzez firmowe szkolenia i konferencje, kończąc na nieformalnych roboczych dyskusjach „przy kawie”. Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe w sali konferencyjnej muszą spełniać różnorodne wymagania: budować atmosferę spotkań, wspomagać kreatywność i skupienie oraz zapewniać możliwość przedstawiania prezentacji multimedialnych. Wybór paneli LED okazuje się wtedy strzałem w dziesiątkę. Ta opcja jest wyrazem troski o środowisko, wspomaga komfort pracy, jest bezpieczna dla zdrowia pracowników, podąża za trendami i dodaje pomieszczeniom biurowym klasy i prestiżu.
Wspólnie z firmą GTV zapraszamy wszystkich chętnych do zgłębienia wiedzy z obszarutechniki oświetleniowej, na indywidualne szkolenia organizowane przez GTV i LIBRA.
Zainteresowany? - Kliknij tutaj i skontaktuj się z nami!